Wodna Akademia przypłynie do Ciebie - lekcja 1 - Wszystko w Twoich rękach

Zapraszamy na pierwszą mini-lekcję z cyklu "Wodna Akademia przypłynie do Ciebie" - to krótkie lekcje online dotyczące wody jako źródła życia, energii, ale i jej niszczycielskiej sile. Cykl przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży, która spędza czas w domu podczas epidemii koronawirusa.

👩‍🏫Lekcja 1 – 🤲Wszystko w Twoich rękach

 

💦Kapka faktów – na dłoniach przenosimy miliony drobnoustrojów

🦠Czy wiesz, że na naszych dłoniach może znajdować się prawie 5 milionów bakterii? Podczas codziennych czynności stykamy się z tysiącami bakterii, dlatego tak ważne jest, by regularnie myć dłonie.

 

🦠A gdzie możemy spotkać najwięcej drobnoustrojów?

🧽Gąbka do mycia naczyń – badania wskazują, że na jej powierzchni może na nas czyhać nawet 200 razy więcej zarazków niż na desce sedesowej. Wymieniaj gąbki regularnie!

🚪Klamki w drzwiach – przenoszenie drobnoustrojów na powierzchnię klamek jest nieuniknione. Szczególnie w miejscach publicznych – szkołach, urzędach, szpitalach – klamki dotykane są codziennie tysiące razy, a razem z dotykiem zostawiamy na nich m.in. paciorkowe i maczugowce.

⌨️Klawiatura komputera – to siedlisko wielu bakterii. Na powierzchni centymetra kwadratowego może znajdować się ich nawet 500. Chorobotwórcze mikroby na powierzchni klawiatury mogą powodować biegunkę i niestrawność, a znajdywano tam również niebezpieczne szczepy gronkowca złocistego.

💵Monety i banknoty – powiedzenie „brudne pieniądze” nie wzięło się znikąd. Monety i banknoty codziennie setki razy zmieniają właścicieli. Badania przeprowadzone przez polskich naukowców dowiodły, że na banknocie może znajdować się nawet 25 tysięcy bakterii.

 

💦Łyk historii – o higienę dbano o zarania dziejów

🛀Mimo, że w dawnych czasach nie dysponowano rozwiniętym przemysłem chemicznym i kosmetycznym, przykładano ogromną wagę do zachowania czystości o zdrowia. W starożytnej Grecji, Rzymie, Indiach i Chinach celem utrzymania higieny nacierano skórę oliwą z oliwek, olejkami z drzewa sandałowego lub wyciągiem z korzenia żeń-szenia.

🛀W starożytnym Egipcie kąpiele z dodatkiem oliwy i skórki z pomarańczy brano nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Z Egiptu pochodzi najstarszy znany przepis na pastę do zębów, składającą się z suszonych kwiatów, irysa, soli, pieprzu i mięty.

🛀Rzymianie spędzali natomiast dużo czasu w publicznych łaźniach. Spędzano tam nierzadko nawet dwie godziny dziennie, oddając się kąpielom, zabiegom relaksacyjnym, masażom, a także towarzyskimi rozmowami. Rzymskie zwyczaje kąpielowe zaczęły się jednak kojarzyć z hedonizmem, a następnie w procesie oczyszczania ciała zaczęto dopatrywać się grzechu próżności. Średniowiecze w Europie stało się symbolem smrodu i epidemii.

 

💦Kropla nauki – jak dbać o czystość?

🧼Badania wykazują, że po wyjściu z publicznej toalety rąk nie myje co trzeci mężczyzna i co czwarta kobieta. Dokładne i częste mycie rąk pozwala jednak znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się drobnoustrojów. Dłonie należy myć co najmniej 30 sekund. Ważne, by pamiętać o paznokciach, nadgarstkach i przestrzeniach między palcami. Skutecznymi środkami dezynfekcji pozostają 70-procentowe alkohole. Na ich bazie produkowane są płyny antybakteryjne oraz środki do dezynfekcji ran, instrumentów medycznych.

 

---

Cykl "Wodna Akademia przypłynie do Ciebie" to krótkie mini-lekcje online dotyczące wody jako źródła życia, energii, ale i jej niszczycielskiej sile. Cykl przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży, która spędza czas w domu podczas epidemii koronawirusa. Wszystkie materiały zostały opracowane na potrzeby Wodnej Akademii - multimedialnej, interaktywnej strefy edukacyjnej Wodnego Parku Tychy.

Kolejne mini-lekcje pojawiać się cyklicznie na profilu Wodny Park Tychy.

Więcej o Wodnej Akademii - https://www.wodnypark.tychy.pl/atrakcje/9,wodna-akademia