Surferzy znów opanowali Tychy

13 zawodników wzięło udział w drugiej edycji surferskich zawodów Wodny Park Tychy SURF CUP 2019. To jedyna taka impreza w południowej Polsce.

 

W Wodnym Parku Tychy już po raz drugi zorganizowano zawody w symulatorze surfingu. To pierwsza tego typu atrakcja w obiekcie zamkniętym w naszym kraju. - Surfing, a właściwie jego odmiana, czyli flowriding, rozwija się bardzo szybko. W 2020 roku surferzy wezmą udział w letniej olimpiadzie. Przybywa adeptów tego sportu, co widzimy także w Tychach. Latem ruszyła nasza Polska Akademia Surfingu, gdzie prowadzimy kursy i szkolenia dla miłośników tej dyscypliny – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A., które zarządza Wodnym Parkiem Tychy.

 

W drugiej edycji udział wzięło 13 zawodników. W kategorii OPEN JUNIOR SURF triumfował Franciszek Krosny przed swoim bratem Tymoteuszem i Igorem Ratką. - Młodzi zawodnicy zrobili na nas bardzo duże wrażenie. Agresywnie podchodzili pod falę i rzeczywiście starali się pokazać całe spektrum umiejętności – podkreśla Wojciech Ochrymowicz, jeden z sędziów oceniających zawody.

 

W kategorii OPEN MEN SURF bezkonkurencyjny okazał się Aleksander Feliks, który w pokonanym polu zostawił Kacpra Saka i Oleksieja Logvina z Ukrainy.

 

O tym, jak wymagającym sportem jest flowriding przekonał się Mateusz Ligocki. Czterokrotny olimpijczyk, wielokrotny mistrz Polski i uczestnik zawodów Pucharu Świata w snowboardzie... nie zakwalifikował się do finałowej rundy. - Jestem pod wrażeniem tego, co pokazali moi koledzy, ale i młodzież. Świetnie się bawiłem, ale jak widać, musiałbym sporo potrenować, żeby zbliżyć się do poziomu kolegów – zaznacza Ligocki.

 

Zawody odbywały się pod patronatem Andrzeja Dziuby – Prezydenta Miasta Tychy, Jakuba Chełstowskiego – Marszałka Województwa Śląskiego oraz Witolda Bańki – Ministra Sportu i Turystyki.

 

Wodny Park Tychy Surf Cup 2019 – wyniki (w nawiasie średnia ocen sędziowskich)

OPEN JUNIOR SURF

 1. Franciszek Krosny – 17,50
 2. Tymoteusz Krosny – 16,58
 3. Igor Ratka – 10,50
 4. Kamila Jendrysko – 10,33
 5. Filip Siemiński – 8,67

 

OPEN MEN SURF (runda finałowa)

 1. Aleksander Feliks – 18,58
 2. Kacper Saks – 17,42
 3. Oleksiy Logvin – 12,5
 4. Jacek Jędrusik – 10,25

 

Patronaty honorowe:

 • Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby
 • Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego
 • Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki

Partnerzy:

🔸 Switch Boards - producent sprzętu sportowego
🔸 SznurWiór - sklep z meblami i dekoracjami w surferskim stylu
🔸 JUMPCITY - Park Trampolin - park trampolin z Katowic
🔸 MK Bowling Katowice - kręgielnia z Katowic
🔸 Nadwiślańska Agencja Turystyczna - właściciel obiektów turystycznych
🔸 Hotel Tychy - *** Hotel w Tychach
🔸 Kino Helios Katowice Galeria Libero
🔸 Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A.